Kim jest Peterbald ?

STANDARD RASY
Peterbald - sfinks rosyjski lub sfinks petersburski zaliczany jest do grupy kotów syjamskich i orientalnych do grupy IV wg FIFE i do grupy V wg WCF
Rasa powstała w Rosji w Sankt Petersburgu w 1994 r w Hodowli Olgi Mironovej i jest odmianą kota syjamskiego. Do stworzenia tej rasy posłużono się  kotką orientalną krótkowłosą o imieniu Radma von Jagerhov i sfinksem dońskim Afinogenem. Urodziły się w dwóch miotach kociąt  cztery Peterbaldy: Mandarin Murino, Maskat Murino, Nezhenka Murino i Nocturne Murino.
W  artykule  Nikoletta Parchimowicz opisuje najdroższe koty świata twierdząc że "wielu miłośników jest w stanie zapłacić krocie za łysego mruczka.
Im bardziej łysa skóra i bardziej pomarszczona, tym więcej taki milusiński kosztuje. Wygląd tych egzotycznych mruczków jest niezwykle wyrafinowany. Są smukłe, eleganckie i pełne gracji. Faktura skóry przypomina aksamit, więc są przemiłe w dotyku. Wyróżniają je także inne cechy.
Mają charakterystyczne wielkie uszy, które sprawiają, że są podobne do postaci z baśni. Peterbaldy występuje także w odmianach owłosionych."
Na podstawie standardów FIFE Peterbald to:
·  Pochodzenie: Rosja

 

·  Wygląd ogólny: elegancki, smukły, pełen wdzięku, subtelności i dostojeństwa, w typie orientalnym; drobny kościec, wydłużona sylwetka z silnymi mięśniami
·  Charakter: przyjacielski, silnie związany z człowiekiem, inteligentny, ciekawski
·  Wielkość: średniej wielkości
·  Waga: 2-3,5 kg
·  Głowa: wydłużona o prostym profilu; czoło lekko spłaszczone
·  Uszy: duże, ustawione wysoko na głowie
· Oczy: w kształcie ostro zarysowanych migdałów, koloru miodowego, zielonozłotego lub niebieskiego - u colorpointa
·  Nos: długi i prosty, bez stopu
·  Tułów: smukły, wydłużony; długie i cienkie kończyny z długimi palcami
·  Ogon: długi i cienki
·  Szata: preferowany całkowity brak owłosienia; u kotów owłosionych włosy na tułowiu nie powinny przekraczać 2mm długości; na skórze zmarszczki - głównie w okolicy pyszczka, pomiędzy uszami i dookoła nasad łap
·  Maść: dozwolone wszystkie kolory i odmiany
·  Aktywność: bardzo aktywny
· Odporność/podatność na choroby: dość odporny, należy chronić przed zimnem, słońcem i wilgocią
·  Długość życia: 15-18 lat

Łysy kot wymaga większej naszej troski ze względu na różnice temperatur, zbyt duże nasłonecznienie lub  niskie temperatury. Latem kot, który leży na nasłonecznionym miejscu powinien być posmarowany kremem z filtrem UV aby nie poparzył skóry i nie dostał piegów. Zimą natomiast wskazane są posłania w okolicach kaloryferów, lampy grzewcze, temperatura przekraczająca 20stopni i ubranka ochraniające kota.

Peterbaldy jak pozostałe rasy łysych  kotów powinny być kąpane w celu pozbycia się sebum. Faktem jest że w tej rasie sebum nie występuje w nadmiarze.  Tu spotykamy się z dwoma metodami utrzymania peterbalda w dobrej higienicznej kondycji.

Pierwsza to kąpanie regularne np 1 w tygodniu ( w tym przypadku sebum czyli naturalna ochrona skóry jest zmywana co powoduje większą jej produkcję), druga metoda to kąpanie np raz na miesiąc lub dwa i "przyzwyczajenie" organizmu kota do małej produkcji czynnika ochronnego czyli sebum.

 Są również zwolennicy nie kąpania kota w ogóle.

Nasze koty kąpane są przeciętnie 3 razy w miesiącu.

Poza dbaniem o skórę powinno się przycinać pazurki, czyścić oczy jak również regularnie czyścić uszy w których zbiera się też sebum.

Aby skóra peterbalda była idealna należy stosować dobrą dietę bogatą w mięso.Zdrowy kot to zdrowy właściciel.

Należy przestrzegać terminów obowiązkowych szczepień, uczestniczyć w życiu naszego kota aby nie przeoczyć jego złego stanu zdrowia . Ważne jest także dbanie o dobry stan psychiczny a w szczególności pielęgnować więź jak jest między człowiekiem a peterbaldem. To koty wyjątkowe,  bardzo potrzebujące obecności człowieka.

O Peterbalda należy dbać.

  1. pl
  2. en