Łysy kot wymaga większej naszej troski ze względu na różnice temperatur, zbyt duże nasłonecznienie lub  niskie temperatury. Latem kot, który leży na nasłonecznionym miejscu powinien być posmarowany kremem z filtrem UV aby nie poparzył skóry i nie dostał piegów. Zimą natomiast wskazane są posłania w okolicach kaloryferów, lampy grzewcze, temperatura przekraczająca 20stopni i ubranka ochraniające kota.

Peterbaldy jak pozostałe rasy łysych  kotów powinny być kąpane w celu pozbycia się sebum. Faktem jest że w tej rasie sebum nie występuje w nadmiarze.  Tu spotykamy się z dwoma metodami utrzymania peterbalda w dobrej higienicznej kondycji.

Pierwsza to kąpanie regularne np 1 w tygodniu ( w tym przypadku sebum czyli naturalna ochrona skóry jest zmywana co powoduje większą jej produkcję), druga metoda to kąpanie np raz na miesiąc lub dwa i "przyzwyczajenie" organizmu kota do małej produkcji czynnika ochronnego czyli sebum.

 Są również zwolennicy nie kąpania kota w ogóle.

Nasze koty kąpane są przeciętnie 3 razy w miesiącu.

Poza dbaniem o skórę powinno się przycinać pazurki, czyścić oczy jak również regularnie czyścić uszy w których zbiera się też sebum.

Aby skóra peterbalda była idealna należy stosować dobrą dietę bogatą w mięso.Zdrowy kot to zdrowy właściciel.

Należy przestrzegać terminów obowiązkowych szczepień, uczestniczyć w życiu naszego kota aby nie przeoczyć jego złego stanu zdrowia . Ważne jest także dbanie o dobry stan psychiczny a w szczególności pielęgnować więź jak jest między człowiekiem a peterbaldem. To koty wyjątkowe,  bardzo potrzebujące obecności człowieka.

O Peterbalda należy dbać.

  1. pl
  2. en